0,00 Kč
0

SBĚRATELSKÁ PANENKA A JEJÍ CENA

Přídomek „sběratelská“ takové panence stoprocentně náleží, protože je především dílem určeným pro sběratele. Ale nejen to, je to také nádherná dekorace, která svým osobním nezaměnitelným kouzlem dokáže velmi vkusně a elegantně rozsvítit jakýkoli interiér. Může být nádherným osobním dárkem, který se svojí originalitou, uměleckým zpracováním a jedinečností stane nezapomenutelným a věčným projevem náklonnosti, lásky nebo i poděkováním. Umělecké panenky skvěle harmonují s dalšími detaily interiérů, ať už se jedná o obraz, sochu, či moderní skulpturu ze skla nebo kovu. Panenka postupem času nabývá historického významu, často se stává rodinným dědictvím. Vydává  svědectví o předcích a jejich životě.

(foto: Annadan - Čajová růže)   Jak je možné rozpoznat sběratelskou panenku od ostatních panenek? Každá sběratelská panenka je označena jménem autora nebo názvem výrobce. Dále musí být jasně vyznačeno, zda se jedná o panenku vyrobenou v jediném exempláři nebo v sérii a jak velká je tato série a jaké je sériové číslo konkrétní panenky. Stručně, panence nesmí chybět tiráž. Tato označení bývají buďto na hlavičce nebo na zádech panenky. Nicméně každá seriózní sběratelská panenka má ještě certifikát s podobnými informacemi, jako jsou na její značce: jméno autora, limitovaná série a číslo exempláře, materiál a osobní podpis autora.
Dnešní umělecké panenky mohou být vyrobeny jak z porcelánu, tak i ze současných plastických materiálů nebo textilu.
 

Podle způsobu výroby se panenky dělí do tří skupin:

Za prvé jsou to panenky vyrobené v jediném exempláři (one-of-a-kind ), které jsou tudíž absolutně jedinečné. Jsou vyrobeny známými profesionálními umělci nejvyšší kategorie. Sběratelé si mohou být jisti, že panenka má vysokou uměleckou a sběratelskou hodnotu. Velmi často bývá vyrobena z moderních plastů, neboť právě ty umožňují velmi jemné provedení sebemenších detailů.

Do této skupiny autorů patří například Ankie Daaen, Gerda Schaarman, Natalie Pobedina, Laura Scattolini (viz .foto 2), Annadan (viz. foto 1) ...

S klasickým materiálem – porcelánem se v této kategorii setkáváme také. I když je tvorba daleko složitější, najdou se umělci, kteří dokážou vykouzlit i z porcelánu zázraky. Jsou to například Judi a Licia Friderichi, Ardis, Alla Belyaeva, Marlaine Verhelst (viz. foto 3).

Do této kategorie patří také textilní panenky, které jsou vyrobeny v jediném exempláři.

Mezi nejvýznamnější autory patří například Lisa Lichtenfels, Tatjana Ovčiniková, Patti Medaris Culea nebo Barbara Willis.

Neopakovatelnost a jedinečnost unikátních panenek a profesionalita autorů určuje cenu kus po kusu. Jejich cenové rozmezí se nachází od 500$ až do 15.000$. Ve výjimečných případech může cena vyšplhat až na závratných 50.000$.  

Do druhé skupiny patří ti umělci, kteří vytvářejí své panenky v limitovaných edicích. Autoři sami určují velikost edice a zveřejňují počet panenek v edici v ročním katalogu. Obvykle to bývá od 3 do 20 kusů, maximální počet je 50 panenek. Po odlití daného počtu kusů se forma, za přítomnosti svědků, rozbije a sběratel si může být absolutně jistý, že panenka, kterou získal do své kolekce, je opravdu vzácnou panenkou. Základním materiálem je v této kategorii porcelán a ceny panenek se pohybují v rozmezí od 1 000$ – až po 15 000$. Příkladem takto tvořících umělců jsou Hildegard Gunzel, Sylvia Weser, Annette Himstedt, či Maja Bill-Buchwalder.

Někteří talentovaní autoři nemusí panenku svýma rukama vytvořit, mohou prodat nápad a zajímavý design firmě, která vyrobí limitovanou sérii panenek z porcelánu, vinilu nebo použije materiál zvaný Biggidur®.

V současnosti je trendem doplňovat série porcelánových panenek také panenkami vinilovými. Takové panenky najdete například u Huldegard Gunzl, Annette Himstedt, Very Scholz, Hanny Goetz nebo Zofii a Henryho Zawieruszynski. Bývají vyrobeny ve velkých sériích – od 250 kusů až do 5.000 kusů.

Tomu odpovídají i ceny, které se pohybují mezi 100$ a 1 500$, velice zřídka se cena takové panenky vyšplhá k částce 2 500$. I takové panenky, přestože jsou vyráběny v tak velkých sériích, jsou mezi sběrateli oblíbené.

Jedním z nových trendů v panenkovém světě se v dnešní době stala výroba replik – jedná se o kopie historických panenek významných firem. O těchto panenkách se rozhodně nedá mluvit jako o padělcích. Každá replika má svůj certifikát, kde jsou uvedeny standardní informace, a také podle které originální panenky je vyrobena. Ceny těchto replik jsou v cenovém rozmezí od 1 500$ do 5 000$.

Velké množství panenkových umělců se věnuje také portrétním panenkám. Zákazník je v takovém případě přímo zapojen do tvůrčího procesu. Často takové panenky bývají vyrobeny podle fotografií. Jsou vyráběny především jako originální dárky, které přinesou ohromující překvapení. Jestli se taková panenka stane sběratelskou raritou, je těžké odhadnout, ale v každém případě se pro vaše blízké stane dárkem k nezaplacení.

Je pravdou, že v současné době je panenkové umění hodnoceno velmi vysoko. Dostatečně nás v tom utvrzuje například textilní panenka Lisy Lichtenfels, které je umístěno v Louvru v oddělení moderního umění.

Dotknout se této elegantní formy umění může každý z nás. Každý si může najít v tomto pestrém panenkovém světě právě tu svoji panenku, krásnou a jedinečnou.