0,00 Kč
0

O panenkách, o Lauře a o umění.

Lauro, proč panenky? Krásně modelujete, šijete ... proč ne například sochy?

Protože se mi nelíbí oči soch ... jsou prázdné a ztracené kdesi... Mým cílem při tvorbě panenek, je především výraz,... a pokud se nemůžete u sochy setkat s jejíma očima, pak nemůžete "cítit" její výraz.

Jak dlouho se věnujete tvorbě panenek?

První panenku z cernitu jsem vytvořila v roce 1994 pro svoji první výstavu v Disney Worldu v USA.

Kdo nebo co Vás inspiruje? co Vás motivuje?

Můj otec byl hudebník. A tak jsem já jako malé dítě stále cestovala po celém světě a žila po hotelích, no... nebylo vůbec snadné mít skutečné přátele, proto mými nejlepšími kamarádkami byly moje panenky. Ale už tehdy se mi nelíbil vzhled mých panenek, proto jsem si slíbila, že v jednou v budoucnu udělám panenku, která bude vypadat jako malá holka.
A to je důvod, proč je velká část mých panenek inspirována skutečnými dětmi ve skutečném životě.

Měla jste obrovský úspěch se svými panenkami v Praze - vzbudily velký zájem široké veřejnosti. Víme, že Cernit je "Váš" materiál. Co je Cernit?

Miluji Cernit! Z Cernitu můžete udělat úplně všechno! Cernit je průsvitný... vypadá jako skutečná kůže, můžete míchat různé barvy, aby získat oblíbený odstín ...Cernit je polymerová hmota, která se dá dobře tvarovat nebo modelovat jako tradiční hlína. Já jsem začala pracovat s Cernitem v roce 1994 a nikdy ho používat nepřestanu.

Jak dlouhou má panenka z Cernitu životnost? Čemu Cernit odolává a čemu ne?

Stále mám doma jednu ze svých prvních panenek, kterou jsem dělala v roce 1994 a je perfektní. Cernit je jako porcelán, můžete jej omýt hadříkem... jediné, na co musíte dávat pozor je, nevystavovat panenku přímému slunečnímu světlu. Samozřejmě, jestli se nějaká prasklinka objeví, pak je to důsledek špatné technologie vypálení.

Když se panenka přesto přes všechno poškodí. Co potom?

To je také jeden z důvodů, proč miluji Cernit: je velmi snadné ho opravit!

Je panenka dobrá investice? - To je možná hloupá otázka ...

To závisí na umělci! (smích)

Máte ráda své panenky? Jsou to "jen" umělecká díla, nebo jsou něco víc?

Miluji každou svou panenku, všechny svoje panenky. Protože jakmile dokončím hlavu panenky a zjistím, že se mi nelíbí, tak ji prostě rozbiju, aby ji nikdo neviděl (velmi nákladné). Pro mě jsou mnohem víc než jen panenky nebo kus umění ... vždycky říkám "ONY JSOU MŮJ ŽIVOT ". Nemůžu žít bez modelování nových panenek ...

Vaše panenky jsou emocionální, vyjadřují zřetelně pocity a nálady ... neodráží se v nich Vaše osobnost?

Já nevím ... Často, když jsem smutná, tak modeluji smějící se panenky ... myslím si, že odrážejí osobnost mých dětí ... nebo lépe jejich výrazy.

Umělecké panenky bývají často mladými dívkami - častěji jsou to ženy, pohádkové bytosti,víly, princezny atd. ... Vaše panenky jsou vlastně vždycky malé holčičky. Proč?

Ne ... ne ... Vždycky to nejsou malé holčičky, někdy vytvářím také dospívající dívky, záležína mé momentální náladě ...Někdy raději modeluji malé holčičky a pak mám zase období, kdy jsou to dospívající dívky.

Při tvorbě ... Na koho nebo na co myslíte?

Ah! To se dějí velmi zvláštní věci! Když pracuji na panence ... vůbec nejsem v tomto světě, mám pocit, že jsem "v tranzu "... jsem uzavřena v křišťálové kouli ... to je možná důvod, proč bývám překvapená, když si potom prohlížím hotovou hlavu panenky!

Komu jsou panenky Laura Scattolini určeny?

Různým sběratelům. Těm, kdo si při prohlížení mých panenek zapamatují spíše jejich výraz, než jak jsou oblečené.

Vaše panenky jsou známé také tím, že je vlastní takové světově známé celebrity, jako je Demi Moore. Můžete mi o tom něco prozradit?

Demi Moore byla mojí první VIP sběratelkou panenek a možná také díky ní jsem měla úspěch v USA. Ona je taková milá přímá dáma ... jejím snem je otevřít muzeum panenek v New Yorku... Zatím to je ale stále jen sen. Po Demi Moore přišli i jiní VIP sběratelé - Ron Howard (umělecký ředitel), Rai Liotta (herec), Robin Williams, a také Celine Dion koupila moji panenku jako svatební dar pro Barbaru Streisand.

Máte nějakou panenku, kterou nikdy neprodáte? Panenku, která žije s Vámi ve Vašem domově, možná ve Vašem ateliéru ...

Ano, mám 8 panenek, které nechci nikdy prodat. Byly vytvořeny v určitém období mého života. Možná to nejsou ty nejlepší ... ale určitě jsou důležité pro mě. Za všechny – je to především panenka, kterou jsem věnovala svému tátovi, který mě učil milovat zvířata ... Domnívám se, že nikdo na světě nemá dost peněz aby ji koupil.

Název této panenky je OBVINĚNÍ ... tady je její fotografie ... abyste mohla pochopit její jméno.

Je zvláštní, je ... nádherná Lauro. Je to zvláštní, ale při pohledu na ni mi přicházejí na mysl mé vlastní dávné vzpomínky z dětství. Mám takový dojem, Lauro, že tvoje panenky jsou kouzelné bytosti, které nastavují zrcadlo našemu nitru a tiše s námi o něm rozmlouvají.


A myslím si, že tohle je opravdová definice uměleckých panenek Laury Scattolini. Děkuji za rozhovor a těším se na další setkání s tebou a tvými panenkami – možná právě letos na výstavě
Doll Prague v Praze.

s Laurou Scattolini si povídala Bohdana Klátilová