0,00 Kč
0

Co je autorská panenka?

Autorská panenka? Co je to? Je to módní výstřelek nebo umělecké dílo, které má předurčeno stát se rodinným dědictvím, jež přechází z generace na generaci?

Stejně jako u všech jiných uměleckých děl, tak i u autorské panenky je určitě hlavním sudím čas. Jenom ten dokáže oddělit skutečné umění od dočasných módních výrobků.

Autorské panenky jsou dílem rukou umělce, vždy jedinečné a originální a vypovídají mnoho o světě kolem nás. Můžeme zaměřit svou pozornost ke starožitné porcelánové panence, která je rodinným pokladem předávaným z pokolení na pokolení, nebo k divadelní panence, tedy loutce či marionetě. Nebo nás zaujmou charakterové a portrétní panenky ze současných materiálů, jako jsou polymerové a samotvrdnoucí hmoty, vždy můžeme o umění hovořit jen tehdy, nesou-li vedle aktuálních módních trendů také myšlenku a odkaz umělce světu.Co se týče panenek z porcelánu, je odkaz dalším pokolením trvalý, daný materiálem, protože porcelán, pokud není rozbit, se vůbec nemění a je svým způsobem věčný.

Nicméně i panenky z jiných materiálů, jako je například papier-maché, textil nebo plasty, do kterých autor vložil hlubokou myšlenku a vlastní nápad, jsou často nádhernou ozdobou uměleckých sbírek a muzeí.  I ony, stejně jako panenky porcelánové, dokážou být skvělým zrcadlem své doby.

Jakmile jednou pootevřete imaginární dveře panenkového světa plného krásy, křehkosti a magie, pochopíte, proč se stále zvyšuje množství sběratelů a milovníků panenkového umění. U umělecké panenky je kladen důraz na detail, ruční práci, bohatou paletu materiálů a technik. V současné době již dávno přestala být výhradně předmětem dětské hry.
Stává se dekorací interiéru, dalším členem rodiny, nezapomenutelným dárkem nebo jednoduše vzpomínkou na dětství.

Vítejte!