0,00 Kč
0

Cesta do Gruzie a Irma Qaadze.

Během své cesty do Gruzie jsem potkala okouzlující osobnost - malou, drobnou dámu s velkýma gruzínskýma očima a ještě větším talentem, jejíž srdce propadlo panenkám. Byla to v Gruzii velmi uznávaná umělkyně - loutkářka a panenkářka Irma Qaadze.

Již návštěva jejího příbytku - jejího ateliéru, byla od samého začátku překvapivá ... Nejprve je nutné ve spleti úzkých uliček a ruin domů bývalé carské slávy, najít ten správný vchod na ten správný dvorek. A pak vzhůru, několik pater po venkovním, nádherně tepaném schodišti, které díky trvalému pohupování je sice romantické napohled, ale těžké na zdolání. Člověku se ani uvěřit nechce, že tahle starší dáma tudy denně stoupá. Za ten pocit nebezpečí a dobrodružství čeká na jeho samotném vrcholu nádherná odměna. Okouzlující výhled na střechy starého města, na staré Tbilisi s dominantou jednoho z nejstarších křesťanských kostelů na obzoru a v dáli zelené hory ... nádhera. Na pavlači v bezprostřední blízkosti je na první pohled chaotická změt' papírů, barev, lepidel, starých pohlednic, hlíny, štětců a Bůh ví čeho všeho ještě. Mezi tím tu a tam vykukují okouzlující obličeje různých velikostí a s různými výrazy. Některé mají vlastní těla, jiné si naopak žijí svůj život jen tak na jedné niti, čekajíc na další osud, který vzniká v rukách umělkyně, jejíž práce jsou natolik ceněny, že je možné je vidět například v gruzínském národním muzeu. A to je moc dobře, protože mnohé z autorčiných prací končí v nenávratnu soukromých sbírek opravdových znalců. Je těžké nepodlehnout! Ten, kdo vejde do maličké dílny na konci pavlače, je uchvácen a zamilován. Tam žije Irma Qaadze svůj život, společně s jedním kotětem sdílí křehký svět kašírovaných loutek, panenek a figur, které v sobě mají hloubku gruzínského života zasazeného do světa pohádek tak trochu Tisíce a jedné noci ...

Na každém centimetru čtverečním je skvost, umělecké dílo a kousek duše gruzínské umělkyně. Není možné odolat ... Jedna z jejích loutek - tanečnice, která umí hrát celým tělem, tančit břišní tance a přitom vás okouzlit svým hlubokým pohledem se rozhodla, že půjde se mnou, do naší země. A ted' je tady a její kouzlo se pomalu rozlévá po naší galerii. Není nádherná?

materiál: kašírovaná loutka vedená na 11 nitích, látka, korálky a kovové ozdoby, ruční malba
velikost: 28 cm